Badem Fidanı Dikerken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Badem Fidanı Dikerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Badem bahçesi tesisinde badem fidanı dikerken dikkat edilmesi gerekenler?

Badem fidanı diğer fidanlara göre kökleri hassas olan bir fidan çeşididir.Köklerin mümkün olduğu kadar rüzgar almaması gerekir.Örneğin arazi üzerinde badem fidanı dikimini yaparken badem fidanlar büyük haşalara konulup üstleri ince odun talaşlarıyla doldurulduktan sonra arazi üzerinde belirlenen bölgelere dağıtılır.Fidan dikilecek çukura haşadan çıkarılıp çıkarılıp dikildiğinde açık kök badem fidanlarının tutma oranı çok yüksek olacaktır.Çunki kökler mümkün olduğunca havayla temas etmeyecektir. Tüplü badem fidanlarında köklerin havayla teması asgari seviye olduğundan fidanları haşa içerisine koymaya gerek yoktur.

Badem fidanının dikim aralıkları kullanılan anaca göre değişmektedir.Acı badem anaçlı badem fidanları; fidanlar ve sıralar arası 6 şar metre olmak kaydıyla veya fidanlar arası 5 metre sıralar arası 6 şar metre olmak kaydıyla dikilebilir.Dikilen badem fidanının boyu ne olursa olsun aşıdan sonran 60-70 cm mutlaka kesilmelidir.Diğer bir deyişle tepe budaması yapılmalıdır.Badem fidanının kök kısımlarından kırık veya zarar görmüş kökler var ise bunlar mutlaka budama makası ile alınmalıdır.

Dikim yapılacak badem fidanı anacı şeftali ise fidanlar arası 4 metre sıralar arası 5 metre şeklinde dikim yapılabilir. Dikilen badem fidanı ister tüplü ister açık kök badem fidanı olsun boyu ne olursa olsun aşıdan sonran 60-70 cm mutlaka kesilmelidir.Diğer bir deyişle tepe budaması yapılmalıdır.Badem fidanının kök kısımlarından kırık veya zarar görmüş kökler var ise bunlar mutlaka budama makası ile alınmalıdır.Eğer dikilen badem fidanı boyu 30-60 cm arasında ise budama işlemine gerek yoktur sadece yapılması gereken mart nisan döneminde tepe budaması yapmaktır.En üst sürgünde bir parmak kalınlığı budama yapmanız yeterlidir.

Fidan dikiminde can suyunu kademeli olarak vermeniz fidanın tutma oranını en ist seviye çıkaracktır.Kademeli can suyu verme şu şekildedir.

1-Fidan çukura yerleştirildikten sonra aşı seviyesinin yarısına kadar toprakla fidan çukuru doldurulur ve 2-4 litre can suyu verilir ve toprağın bu suyu emmesi beklenir.

2-Toprak suyu emdikten sonra aşı noktası toprak seviyesinin üstünde olacak şekilde fidan çukuru toprakla doldurulur, toprak sıkıştırılır, destek çubukları sekiz rakamı şeklinde bağlanır ve tekrar can suyu verilir.

Dikim yapılacak badem fidanının anacı yarıbodur bir anaç ise örneğin;garnem veya gf677 ise fidanlar arası 3 metre sıralar arası 4 veya 5 metre olacak şekilde dikim yapılabilir. Dikilen badem fidanı ister tüplü ister açık kök badem fidanı olsun boyu ne olursa olsun aşıdan sonran 60-70 cm mutlaka kesilmelidir.Diğer bir deyişle tepe budaması yapılmalıdır.Badem fidanının kök kısımlarından kırık veya zarar görmüş kökler var ise bunlar mutlaka budama makası ile alınmalıdır.Eğer dikilen badem fidanı boyu 30-60 cm arasında ise budama işlemine gerek yoktur sadece yapılması gereken mart nisan döneminde tepe budaması yapmaktır.En üst sürgünde bir parmak kalınlığı budama yapmanız yeterlidir.